
ODZIAŁY SZPITALNE / Oddział Psychogeriatryczny

ODDZIAŁ PSYCHOGERIATRYCZNY
Oddział Psychogeriatryczny to oddział całodobowy, koedukacyjny, leczący pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, którzy ukończyli 60. rok życia i chorują na zaburzenia psychotyczne (rozpoznania F20 – F29 wg ICD-10), afektywne (rozpoznania F30 – F39 wg ICD-10), oraz uwarunkowane zmianami organicznymi w OUN (rozpoznania F00-F09 wg ICD-10) Posiada 26 łóżek i jest prowadzony na zasadach społeczności terapeutycznej. Zapewnia całodobową opiekę medyczną. W skład personelu wchodzą lekarze specjaliści z zakresu psychiatrii, pielęgniarki ze specjalizacja psychiatryczną i geriatryczną, psycholog kliniczny, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta oraz konsultanci.

Oddział realizuje proces diagnostyczny poprzez:
- badanie lekarskie
- badania psychologiczne
- badania laboratoryjne
- konsultacje specjalistyczne i specjalistyczne badania dodatkowe
- diagnostykę obrazową
- obserwacje pielęgniarskie
Stosowane są następujące formy terapii:
- leczenie biologiczne
- psychoterapia grupowa i indywidualna
- muzykoterapia
- psychorysunek i collage
- psychoedukacja pacjentów i ich rodzin
- terapia zajęciowa
- zajęcia rekreacyjno-ruchowe, gimnastyka
- trening umiejętności społecznych, przepustki
- rehabilitacja ruchowa

Leczenie w oddziale przebiega kompleksowo, łącząc farmakoterapię z szeroko rozumianymi formami terapeutycznymi i rehabilitacyjnymi przy aktywnym udziale pacjenta. Zarówno leki jak i formy terapeutyczne dobierane są na podstawie indywidualnej analizy korzyści i ryzyka dla konkretnego pacjenta.
Jednym z podstawowych elementów postępowania terapeutycznego w oddziale psychogeriatrycznym oprócz leczenia zaburzeń psychicznych jest istotna ocena stanu somatycznego i farmakoterapia współistniejących schorzeń, w szczególności układu krążenia, oddechowego, cukrzycy, czy też infekcji.
Leki dobierane są indywidualnie z uwzględnieniem przeciwwskazań wynikających ze współistniejących schorzeń oraz podeszłego wieku. W razie konieczności pacjenci są kierowani na konsultacje specjalistyczne. Rehabilitacja ruchowa stanowi nieodłączny element procesu terapeutycznego.
W trakcie hospitalizacji pacjenci i ich rodziny mogą skorzystać z porad pracownika socjalnego szpitala.
Po zakończeniu leczenia stacjonarnego pacjenci kontynuują leczenie w poradni zdrowia psychicznego. W razie potrzeby są kierowani również do instytucji psychiatrii środowiskowej.
WAŻNE!!!
Oddział nie jest jednostką pomocy społecznej, niedopuszczalne jest kierowanie chorego do Szpitala tylko z przyczyn socjalnych. Oddział nie jest również placówką opiekuńczą, co oznacza, że pobyt chorego powinien być uzasadniony jego stanem zdrowia i wskazaniami do hospitalizacji psychogeriatrycznej. Nie ma możliwości wydłużania okresu hospitalizacji Pacjenta tylko z przyczyn socjalnych.
Pacjenci kierowani do Oddziału powinni mieć wcześniej wykonane podstawowe badania laboratoryjne przez lekarza opieki podstawowej lub powinni być skonsultowani w SOR (w stanach nagłych), ponieważ wiele schorzeń psychicznych w wieku podeszłym, pojawiających się nagle, wynika z choroby somatycznej !