
PRZYJĘCIE DO SZPITALA
Zestaw dokumentów niezbędnych przy przyjęciu do szpitala:
- Dowód osobisty
- Skierowanie od lekarza
- ważność skierowania do szpitala psychiatrycznego wygasa po upływie 14 dni,
- w stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane bez wymaganego skierowania.
- Dowód ubezpieczenia - dokument potwierdzający prawo do świadczeń zdrowotnych.
Zgodnie z art. 240 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dowodem ubezpieczenia zdrowotnego jest każdy dokument, który potwierdza uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dokument potwierdzający opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Dla osoby ubezpieczonej - płatnika składki np.:
- dowód wpłaty w przypadku składki odprowadzanej przez rolników do KRUS;
- dowód wpłaty w przypadku osób ubezpieczonych prowadzących działalność na własny rachunek;
- odcinek renty/emerytury;
- dowód wpłaty składki wraz z zawartą umową o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne;
lub
Dokument potwierdzający uprawnienia do świadczeń zdrowotnych, który pośrednio wskazuje na podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu np.:
- aktualne dokumenty zawierające zestawienie należnych składek zdrowotnych: druk ZUS RMUA / ZUS RZA / ZUS RCA - w odniesieniu do pracowników i członków ich rodzin;
- legitymacja rencisty/emeryta, legitymacja ubezpieczeniowa z aktualną pieczątką zakładu pracy, zaświadczenie o pobieraniu zasiłku przedemerytalnego; dla emerytów/rencistów wojskowych dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne jest legitymacja;
- zaświadczenie wystawione przez płatnika składek o zgłoszeniu osoby do ubezpieczenia zdrowotnego;
- zaświadczenie wystawione przez urząd pracy, potwierdzające zgłoszenie i odprowadzanie składki na ubezpieczenie zdrowotne - w przypadku bezrobotnych niepodlegających ubezpieczeniu z innego tytułu;
- dla osób zgłoszonych do ubezpieczenia w KRUS - zaświadczenie wydane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego bądź legitymacja ubezpieczeniowa.
Dla członków rodziny osoby ubezpieczonej:
- dokument potwierdzający opłacanie składek przez osobę, która zgłosiła członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ wraz z dowodem zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia (druk ZUS ZCZA / ZUS ZCNA) z aktualną pieczątką pracodawcy,
- w przypadku dziecka, które ukończyło 18 rok życia, dodatkowo: dokument potwierdzający kontynuację nauki (ważna legitymacja szkolna/studencka albo zaświadczenie ze szkoły/uczelni) lub dokument orzekający o niepełnosprawności.
Uwzględniając okoliczność, że ustawa w art. 67 ust. 5 przyznaje ubezpieczonemu oraz jego członkom rodziny prawo do świadczeń zdrowotnych przez 30 dni od dnia utraty ubezpieczenia, potwierdzenie faktu ubezpieczenia należy dokonywać co 2 miesiące - uznając ich ważność na okres obejmujący miesiąc, w którym zostało wystawione potwierdzenie oraz następny jako objęty ewentualnym 30 dniowym uprawnieniem do świadczeń zdrowotnych w przypadku utraty ubezpieczenia zdrowotnego.
Prawo do świadczeń osób nieubezpieczonych
Na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mają prawo, oprócz osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym - obowiązkowym lub dobrowolnym - osoby inne niż ubezpieczone, które są obywatelami polskimi, zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz spełniają określone kryterium dochodowe.
Dokumentem potwierdzającym prawo osoby nieubezpieczonej do świadczeń zdrowotnych jest decyzja wójta (burmistrza, prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy (tj. pacjenta). Decyzja może zostać wydana na wniosek świadczeniobiorcy, z inicjatywy organu gminy lub na wniosek właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu, a w przypadku stanu nagłego - na wniosek świadczeniodawcy udzielającego świadczeń opieki zdrowotnej, złożony niezwłocznie po udzieleniu świadczenia.
Decyzja zachowuje ważność przez okres 90 dni od daty wydania lub od daty rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych, o ile w tym okresie świadczeniobiorca nie zostanie objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. W przypadku konieczności przedłużenia okresu uprawnień do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej niezbędne jest ponowne wystąpienie z wnioskiem o wydanie kolejnej decyzji.
W naszym Szpitalu osobom nieubezpieczonym, które nie posiadają decyzji wójta (burmistrza, prezydenta), przysługują świadczenia zdrowotne wynikające z następujących ustaw: o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, o przeciwdziałaniu narkomanii, o ochronie zdrowia psychicznego.
Koszt powyższych świadczeń finansowany jest z budżetu państwa.